"Стефан, Божою милістю король Польський, надає цю грамоту Яцьку Бутовичу на відбудову містечка Брусилова і надання Брусилову Магдебурзького права."
(дано у Варшаві на сеймі вільнім, дня сімнадцятого лютого, року 1585)

Брусилівський час  

УКР

РОС

ENG

  ІСТОРІЯ
 

СТАТТІ ПРО ІСТОРІЮ

Віктор Ткаченко "Про голодомор і історичну пам´ять"
Лист члена ЛКСМУ Г. І. Ткаченка Секретарю ЦК КП(б]У С. В. Косіору
В.З. Савченко "Де ж той Здвиженськ?"
В. Кисіль "Брусилів в складі Київської Русі"
В. Кисіль "Брусилів під владою Польщі"
В. Кисіль "Брусилів і царська Росія"
О.М. Іващенко "Брусилівський район напередодні Великої Вітчизняної війни"
О.М. Іващенко "Початок війни, та організація підпілля на Брусилівщині"
О.М. Іващенко "Підпільна та партизанська боротьба на Брусилівщині"
О.М. Іващенко "Бої за визволення Брусилівського району (1 частина)"
О.М. Іващенко "Бої за визволення Брусилівського району (2 частина)"
 
 

 

Брусилів в складі Київської Русі

Археологiчнi дослiдження, що проводилися на березi рiчки Здвиж, поблизу Брусилова, свiдчать про те, що тут, селилися люди ще в добу бронзи. Знайдено також поселення ранньослов´янських часiв (II - VI i VII - VIII ст.) та залишки давньо­руського городища.

На місці нинішнього Брусилова було древнє місто Вздвижень (Здвижень). В перший раз воно згадується в 1097 році в Іпатівському літопису: через це місто везли з Білгорода до Володимира Волинського осліпленого Василька Теребовльского. Містечко згадується також у 1151 році в описі військових дій Ізяслава Мстиславовича и угорського короля Гейзи II проти Володимира Галицького. Від річки Тетерева у Вздвижень Изяслав прийшов в один день. ( "Полн. собр. росс. лет." (I, 111; II, 55)).

Археологічні дослідження, проведені на території Брусилівщини, дають підстави вважати, що цей район належав до найбільш густонаселених та економічно розвинутих реґіонів Київської Русі. В той час на території сучасної Житомирської області було багато населених пунктів (городів, городищ, селищ), які розташовувалися на берегах Тетерева, Здвижа, Случі, Ужа. Літописці називають серед древлянських городів Іскоростень (сучасний Коростень), Вручий (сучасний Овруч), Возвягль (Новоград-Волинський), Здвижень (теперішній Брусилів), Городеськ (с. Городське Коростишівського району).

У 1241 році Здвижень, як і більшість південних міст Київської Русі, був дощенту зруйнований монголо-татарами. До наших днів збереглися своєрідні пам´ятки тих давніх часів - численні кургани, оборонні споруди.

В ХІV ст. Здвижень підпав під владу литовських феодалів. За часiв литов­ського панування населений пункт входив до Київського Воєводства. Після Люблінської унії він пiдпав пiд владу шляхетської Польщі. Посилився гніт католицької церкви. Для захисту вiд нападiв кримських татар у 70-х роках XVI ст. тут збудовано замок, який невдовзi вони зруйнували. У 1585 роцi Брусилову надано магдебурзьке право. Дозволялося влаштовувати на piк чотири ярмарки та щотижня торги. Це сприяло розвитку ремесел, торгiвлi тощо.

(Автор:  В. Кисіль)

<<< повернутисяя         

 

     

© 2007 "Брусилів-Онлайн". Усі права захищені. Пишіть нам на електронну пошту

Повне або часткове використання матеріалів дозволяється за умови посилання на "Брусилів-Онлайн" ( для Інтернет-ресурсів - наявність активного гіперпосилання на http://brusilov.org.ua/ ).
Адміністрація сайту не несе відповідальність за достовірність інформації рекламного характеру.
Адміністрація сайту не завжди поділяє думки авторів.
Авторські права на статті, твори літератури чи мистецтва, що представлені на цьому сайті, належать їх авторам.